Wiele różnych aspektów należy wziąć pod uwagę wybierając podłogę do nowego domu lub mieszkania. Poza walorami czysto estetycznymi jak kolor czy wzór ułożenia, dochodzą jeszcze takie kwestie jak trwałość, odporność na uszkodzenia czy też cena. W ostatnim czasie kolejnym kluczowym kryterium jest także to, jak dana podłoga sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. To wszystko sprawia, że nie jest to wcale łatwa decyzja. W sklepach mamy ogromny wybór paneli winylowych czy paneli laminowanych, a z naturalnych surowców prym niezmiennie wiodą podłogi drewniane.
Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie?
Zastosowanie ogrzewania podłogowego stawia zupełnie nowe wyzwania przed materiałem użytym do wykończenia podłogi. Poza estetyką i trwałością równie ważny jest opór cieplny generowany przez dany surowiec. Wartość tego parametru może się znacząco różnić, natomiast przyjmuje się, że graniczny poziom to 0,10 [m²K/W]. Opór powyżej takiej wielkości może już mieć negatywny wpływ na efektywność systemu ogrzewania.
Czy w takim wypadku można w ogóle rozważać zastosowanie drewnianej podłogi na ogrzewanie? Tak, jak najbardziej. Najlepiej wtedy wybrać deskę warstwową. Konstrukcja warstwowa zwiększa stabilność wymiarową deski, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko pracy drewna (powstawania mikroszczelin czy też łódkowania). Opór cieplny warstwowej podłogi również jest w granicach normy i najczęściej mieści się w zakresie 0,070-0,085 [m²K/W] w zależności od grubości deski.
Należy oczywiście pamiętać o tym, że drewno jest naturalnym surowcem, który reaguje na warunki temperatury oraz wilgotności w otoczeniu. Dlatego w okresie grzewczym dobrze jest się zaopatrzyć w nawilżacz powietrza, który pomoże utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 45-60%. Ponadto temperatura przy podłodze nie może też przekraczać 27 stopni, jednak przy dobrze wykonanej izolacji termicznej budynku nie ma potrzeby ustawiania wyższych wartości.
Podłoga lakierowana czy olejowana?
Istotnym aspektem przy wyborze podłogi drewnianej jest też rodzaj wykończenia. Do wyboru mamy lakier lub olejowosk. Podłogi olejowana wyglądają bardziej naturalnie, ich dużą zaletą jest też możliwość wykonania miejscowych napraw. Z kolei pewnym minusem jest konieczność okresowej pielęgnacji takiej podłogi – średnio dwa razy do roku należy nanieść na nią olej pielęgnacyjny.
Takie zabiegi pielęgnacyjne nie są konieczne w przypadku lakieru, co jest największym atutem podłogi lakierowanej. Lakier stanowi też nieco lepsze zabezpieczenie przed wnikaniem wszelkiego rodzaju płynów w drewno. Do minusów należy zaliczyć fakt, że nie można wykonać miejscowych napraw. Aby odnowić lakierowany parkiet konieczne jest cyklinowanie całej podłogi.
Podłogi Kraków – jak przygotować podłoże przed montażem parkietu?
Stosując w domu podłogówkę warto zapoznać się z zasadami odpowiednego przygotowania takiego podłoża przed montażem podłogi. Przede wszystkim należy obowiązkowo przeprowadzić proces wygrzewania wylewki. Polega on na stopniowym podnoszeniu temperatury w układzie ogrzewania, następnie utrzymywaniu jej na wysokim poziomie przez 10 dni i stopniowym schładzaniu. Dopiero po takim procesie możemy przystąpić do pomiaru wilgotności wylewki, a potem do układania parkietu.