Sytuacja na Podkarpaciu jest bardzo trudna, jeśli chodzi o brak kadry. Niedobór nauczycieli, psychologów i pracowników społecznych jest bardzo duży. Zgodnie z danymi już w 2019 roku, na Podkarpaciu brakowało ponad 600 nauczycieli, co stanowi około 8% ogólnego zapotrzebowania. Ponadto, niedobór psychologów szkolnych wynosi ponad 400, a niedobór pracowników społecznych oscyluje w granicach 1000. Problemy te są wywołane przez niskie wynagrodzenia, brak odpowiednich środków na szkolnictwo i niewystarczające wsparcie ze strony władz lokalnych. Aby rozwiązać problem niedoboru kadr, konieczne jest zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli, psychologów i pracowników społecznych, jak również zapewnienie odpowiednich środków na szkolnictwo i wsparcie ze strony władz lokalnych.
Trwa rok szkolny, a dyrektorom szkół na Podkarpaciu ciężko jest skompletować kadrę. W roku szkolnym 2022/2023 dyrektorzy szkół na Podkarpaciu mają jeszcze trudniejsze zadanie, ponieważ sytuacja się pogorszyła. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2019 roku, na Podkarpaciu brakuje ponad 800 nauczycieli, co stanowi około 10% ogólnego zapotrzebowania. Ponadto, niedobór psychologów szkolnych wynosi ponad 500, a niedobór pracowników społecznych oscyluje w granicach 1200. Problemy te ponownie są wywołane głównie przez niskie wynagrodzenia i niewystarczające wsparcie ze strony władz odnośnie finansowania szkoleń. Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie są 322 oferty pracy dla nauczycieli, psychologów i pracowników społecznych, jednak nadal nie wystarcza to, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Również wysoki poziom emigracji zarobkowej z regionu powoduje, że trudno jest skompletować odpowiednią kadrę na Podkarpaciu.
Potrzebni są również nauczyciele wspomagający pracę z uczniami z niepełnosprawnościami, których liczba stale wzrasta. Konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy i wynagrodzenia dla tych osób, aby zachęcić ich do tego rodzaju pracy.