Do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu, takich jak Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Polańczyk i Rymanów-Zdrój, dołączył Latoszyn, który słynie z unikalnych wód siarczkowo-siarkowodorowych. Latoszyn to niewielka miejscowość znajdująca się w gminie Dębica, w województwie podkarpackim. Od wieków znany był ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (Spalona Góra), zwanego też Świątynią Peruna. W XIX wieku uczyniło to z niego znane kąpielisko. W okresie międzywojennym Latoszyn rozwijał się jako uzdrowisko, ale został zniszczony podczas II wojny światowej. Dopiero w 2018 roku otwarto zakład leczniczy Latoszyn Zdrój, a w 2022 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, sołectwom Latoszyn i Podgrodzie został nadany oficjalny status uzdrowiska. W Polsce tylko cztery uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo-siarkowodorowymi, a pokłady tego typu wód znajdują się właśnie w Latoszynie. Według badań właściwości fizyko-chemicznych, chemicznych oraz stanu mikrobiologicznego, woda z Latoszyna spełnia wymagania mineralnej wody leczniczej.
Uzdrowisko Latoszyn – leczenie chorób dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi i wodzie leczniczej
Uzdrowisko Latoszyn charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem, który może być stosowany w klimatoterapii, takiej jak aeroterapia (leczenie powietrzam) oraz kinezyterapia (leczenie ruchu).
Dzięki właściwościom wód leczniczych, w Latoszynie można leczyć wiele chorób, takich jak: choroba układu ruchowego (w tym choroba gośćcowe, pourazowe i pooperacyjne, reumatyczne, zwyrodnieniowe), choroby skóry , choroby układu nerwowego, choroby mechaniczne, choroby przemiany materii oraz choroby zawodowe, w tym zatrucia związkami chemicznymi.
Atrakcje turystyczne i zabytki wiejskiej okolicy
Poza tym, na terenie wsi Latoszyn, znajdują się inne ciekawe miejsca dla turystów, takie jak zabytkowe ruiny XVI-wiecznej wieży wieży na pierwsze miejsce świtu zespołu dworskiego oraz park zdrojowy, który oferuje wiele atrakcji, jak również szczyt wzgórze Palana Gera, z którego pochodzi początek lecząc, punkt widokowy, zabytkowy cmentarz choleryczny, cerkiew oraz wąwóz Zdrojowy JAR, gdzie można zobaczyć wiekowe drzewo i korzenie owinięte wokół ściany wąwozu. Wśród ciekawostek, które można zobaczyć, znaleźć się w drewniany megafon, dzięki czemu można w pełni wykorzystać naturalne dźwięki lasu. Ponadto dostępne są również gry edukacyjne oraz zabawne elementy, takie jak kamień przepowiadający pogodę.